top of page

Takto se opravdu cítíme doma

7 TAJEMSTVÍ K VYTVOŘENÍ ÚTULNÉHO DOMŮ

Největším komplimentem, který můžeme slyšet od návštěvy je, že je náš domov velice útulný! Znamená to, že se u nás hosté cítí dobře.

Mnohokrát se mě ptali, jak zútulňuji svůj domov, a tak jsem se rozhodl napsat tento příspěvek. Budu mluvit o věcech, které se snažím dělat, když dekoruji a zařizuji domácnost, a doufám, že některé z těchto věcí můžete také vyzkoušet, aby byl váš domov také lákavější!

Mít útulný domov, kde můžete utéct před okolním světem, je jedním z nejdůležitějších prvků pohody.

exkluzivní stůl z masivu NOA

KAŽDÝ SE CHCE VE SVÉM PROSTORU CÍTIT DOBŘE

Ať už se jedná o jeskyni, garsonku nebo zámek s 15 ložnicemi, princip zůstává stejný.

Je to součást bytí člověka a je to nezbytné k tomu, abychom se cítili klidně a uvolněně.

Možná jste si právě koupili nový dům, který je plný barev a místa k budování, působí sterilně a nemá žádný osobitý ráz. Možná jste student žijící na koleji a chcete, aby byl váš pokoj příjemnější.

Nebo jste možná ještě nikdy v životě nedekorovali a nezařizovali, ale máte pocit, že něco není v atmosféře vašeho domova úplně „v pořádku“. 

Pokud jde právě o to, abychom svému domovu dali určitý „pocit“, mnoho z nás prostě neví, kde začít. 

Někdy je těžké určit, co je špatně, a je náročné přesně zjistit, jaké změny musíme podniknout.

Prohledali jste pro inspiraci internet, uložili nespočet fotek a hledali hodiny, ale nikam se nedostali? Proč to tak vypadá? 

Když uděláte krok zpět a podíváte se na všechny fotografie, které jste si uložili, uvědomíte si, že žádný z těchto lákavých a inspirativních obrázků ve skutečnosti nevypadá jako vaše vlastní ložnice nebo obývací pokoj.

TAK OTÁZKA ZA MILION KORUN JE: JAK SI ÚSPĚŠNĚ ZAŘÍDIT DOMOV?

kovová stolička Igloo

7 TAJEMSTVÍ K VYTVOŘENÍ ÚTULNÉHO DOMOVA

 

Pojďme se podívat na několik jednoduchých tipů na zařizování, které vám doma pomohou vytvořit opravdový pocit útulna! Dobrá zpráva je, že to není až tak těžké, jak si možná myslíte!

Níže uvádíme několik klíčových prvků, na které se společně podíváme, a které vám zároveň pomohou dosáhnout maximálního pohodlí.

Většinu těchto prvků lze opakovat ve kterékoliv místnosti, kde se cítíte nejvíce „útulně“. 

Takže přátelé, udělejme to! Ale jak na to? Čtěte dále!

stropní lustr PLISSÉ

1. VYTVOŘTE TEPLO SVĚTLEM

VÝZNAM DOBRÉHO OSVĚTLENÍ

Existuje důvod, proč je osvětlení prvním tipem, jak váš domov zútulnit! Pro vytvoření útulné atmosféry možná není nic důležitějšího než dobré osvětlení.

Pokud si nejste jisti, jak navrhnout teplou místnost, začněte posouzením své světelné situace.

Kolik světelných zdrojů je ve vaší místnosti?

Jaký je design každého ze světel? Líbí se vám?

Jsou žárovky, které používáte, teplé nebo studené?

Je zapotřebí, abyste se vyvarovali jakéhokoliv prudkého a samostatného osvětlení nad hlavou.

Místo toho se ujistěte, že máte dostatek osvětlení pro práci, zejména pak stolních a stojacích lamp, svíček (nejlépe vonných) a dalších drobných osvětlení.

Když slunce zapadá, vytvořte si skupinu osvětlení tam, kde chcete mít ohniskové a konverzační body.

 

TEPLOTA OSVĚTLENÍ

Co znamená studené versus teplé osvětlení? Teplota žárovky nám říká, jak žlutá (teplá) nebo jak modrá (studená) je naše žárovka.

Teplá bílá je kolem 3000 K a studená bílá je kolem 5000 K. Čím vyšší je K (kelvin), tím chladnější je světlo.

Proto je světlo svíček tak útulné - teplota svíčky je asi 1850 K, což je velmi teplé světlo!

Vzpomínám si, jak jsem trávil spoustu času v kuchyních osvětlených stropními neonovými trubicemi a cítil jsem se tím neuvěřitelně znechucený. Cítil jsem se, jako bych seděl u výslechu, spíše než na pěkné rodinné večeři!

Vyměňte tyto studené žárovky za žárovky teplé a slibuji vám, že toto malá změna udělá mnoho.

kelvin.JPG

STOLNÍ SVÍTIDLA

Kromě toho, že slouží jako světelné body, jsou stolní lampy také stylovými designovými kousky. Pokud jsou použity jako dekorativní prvky, ve skutečnosti dodávají místnostem teplo díky jejich nepřímému světlu. Jsou-li vybaveny přímějším paprskem světla, jsou ideální pro čtení a pro zdůraznění hloubky prostředí.

stolní lampa Cobra
stolní lampa Elmetto
stolní lampa Amarcord

PODLAHOVÉ SVÍTIDLA

Dokážete si představit uvolněnou atmosféru vašeho domova? Hledáte lampu, která upoutá pozornost? Pak je skvělou volbou právě stojanová lampa. Pro maximální využití jsou naprosto ideální velké místnosti s vysokými stropy. Je-li lampa vybavena poloprůhledným stínidlem, bude osvětlovat jemným způsobem, zatímco neprůhledným stínidlem vytvoříte optimální koutek na čtení.

Naše tipy:

• Před zakoupením si vždy změřte dostupnou plochu.

• Pokud se rozhodnete pro stojatou lampu, ujistěte se, že vámi zvolený prostor je dvakrát větší než stínidlo.

• Výška lampy a výšky jejího okolí by měly být přibližně stejné, aby bylo dosaženo vizuálně homogenního celku.

stojanová lampa
stojanová lampa pro venkovní použití
stojanová lampa biconica

STROPNÍ SVÍTIDLA

Stropní svítidla jsou velmi funkční a rozlišují mezi svítidly s přímým nebo nepřímým světelným kuželem.

Díky svému jasnému a přesnému světlu jsou halogenové žárovky vynikajícím řešením pro pracovní nebo průchozí oblasti jako je kuchyň, koupelna nebo chodba.

Na druhou stranu svítidla se stínidlem osvětlují homogennějším a elegantnějším způsobem. Posledně jmenované v kombinaci s dalšími světelnými zdroji dodávají místnosti hloubku a vytvářejí zábavné hry světla.

Naše rada: 

  • Změřte si výšku stropu. V nových budovách, kde je obvykle strop nižší (2,3 nebo 2,8 metru), se doporučuje použít lampy mírně vyčnívající.

Stropní svítidla

ZÁVĚSNÁ SVĚTLA

Závěsná svítidla jsou praktickými světelnými zdroji a zároveň moderními dekorativními prvky. Současným trendem je upřednostňovat velmi nízké výbojky blízko stolu nebo kuchyňského ostrůvku. Klasický lustr je naopak ideální pro ty, kteří chtějí rafinovanější a luxusnější interiér.

Naše tipy:

• Ujistěte se, že výška stropu odpovídá délce lampy. Místnosti s vysokými stropy (3-4,5 m) jsou pro tento model ideální.

• Přestože je nízké umístění svítidla moderní, nepřehánějte to. Umístěte jej tak, aby vám při jídle nepřekážel.

Závěsná světla circular_slim
Závěsná světla_babele
Závěsná světla_cicala

NÁSTĚNNÁ SVÍTIDLA

Nástěnné lampy vytvářejí příjemný a relaxační efekt a jsou skvělé pro podsvícení. Jejich paprsek světla lze namířit ve směru, který preferujete, a lze je použít i ke zvýraznění obrazů nebo soch. Jsou obzvláště vhodné do obývacího prostoru nebo na chodbu a mají tu výhodu, že nezabírají příliš mnoho místa, což působí elegantně a dekorativně.

Náš tip: 

  • Nástěnná světla sama o sobě neosvítí celou místnost, takže je musíte kombinovat s jinými světelnými zdroji.

Nástěnná světla Tube
Nástěnná světla

Tajemstvím je správná kombinace:

Kombinace různých světel dodává místnostem svěžest a živost. Jednou z výhod je navíc možnost zvolit si, který světelný zdroj použít v závislosti na náladě nebo požadované atmosféře. Jako okolní světlo doporučujeme zvolit svítidlo, které osvětlí celou místnost. Poté přidejte funkční světla, abyste zvýraznili konkrétní body, a osvětlení atmosféry, abyste získali hloubku.

Obecné pravidlo:

Středně velká místnost potřebuje tři různé zdroje světla, zatímco největší prostory mohou počítat až s pěti zdroji.

K dosažení harmonie a stylu místnosti je potřeba hra kontrastů. Některé oblasti potřebují osvětlení více než jiné, takže tajemstvím je střídání přímých a nepřímých světel podle potřeby. 

Hlavně to nesmíme přehánět: 

Příliš mnoho světel napíná oči, což má za následek chaotický výsledek.

2. PŘIDEJTE ŽIVOT ROSTLINAMI A KVĚTINAMI

Pokud nemáte rostliny, měli byste nad jejich přidáním vážně zauvažovat!

Jakýkoliv živý prvek v domácnosti přispívá k útulnému pocitu (pokud to tedy není pavouk).

Rostliny jsou útulné, protože jsou živým doplňkem. Pokud často cestujete a máte strach, že by to vaše rostliny nepřežily, můžete požádat o občasné zalití svého přítele nebo souseda, kterému důvěřujete.

Varujeme však: 

V určitém okamžiku některé z vašich rostlin nepřežijí. Stává se to i těm nejzkušenějším zahradníkům, takže nezoufejte! Je to součást procesu učení.

 

Rostliny se mohou zdát jako drahá investice, ale existuje spousta způsobů, jak ušetřit peníze a stále zároveň mít domov plný svěží zeleně.

Další úžasná věc, která spočívá ve větším množství rostlin je, že se můžete vybavit stejným počtem různých nádob!

Rostliny umístěné v květináčích, vázách a koších jsou samy o sobě velmi útulné a jejich výhodou je, že do každé místnosti přidávají zajímavé texturní efekty.

3. JÍDELNÍ STŮL - základní kámen pohostinnosti

JAK SI VYBRAT JÍDELNI STŮL

Výběr dokonalého jídelního stolu je obtížnější, než se zdá. Ve srovnání s ostatním vybavením má stůl velmi důležitou a symbolickou hodnotu. Je to opěrný bod domu, centrum, kolem kterého se členové rodiny a hosté shromažďují při obědě nebo večeři.

To je důvod, proč si myslím, že stůl je jedním z nejdůležitějších bodů i kusů nábytku pro rodinu a náš domov. Musí být vybrán obezřetně, s přihlédnutím k různým aspektům, protože dobrý stůl, pokud je tedy vybrán dobře, může vydržet i celý život.

krásný stůl z masivu NOA

Rozměry židlí a stolů se mohou lišit. Délka stolu se přirozeně liší v závislosti na počtu míst k sezení. Takže pro velkou rodinu, nebo pokud obvykle připravujete velké večeře s množstvím hostů, je nutné koupit delší model nebo rozkládací jídelní stůl. Ty s kulatým tvarem jsou zase ideálním řešením do čtvercových obývacích pokojů.

 

Pokud ale vezmeme v úvahu tento typ nábytku, je dobré mít na paměti, že tyto modely ve skutečnosti zabírají mnohem více místa než stoly čtvercové.

Proto je nutné pečlivé přeměření a určení prostoru, který by v jídelně zabíral.

Čtvercové stoly jsou obecně nejklasičtějším řešením, které se dokonale hodí i tam, kde dáváte přednost tradičnímu nábytku. Navíc jsou ideální v malých místnostech nebo v otevřeném prostoru.

 

Tyto modely mají obvykle čtyři místa k sezení, ale na trhu je také několik rozkládacích stolů, které jsou užitečné v případě stolování s velkým počtem hostů. Kromě rozšiřitelných modelů se můžete, pokud to prostor dovolí, snadno soustředit na větší čtvercové stoly, například s osmi nebo více místy k sezení.

exkluzivní stůl z masivního dřeva ALA

Dobrý jídelní stůl bude robustní a kvalitně zpracovaný, s povrchovou úpravou, která vydrží vysokou zátěž a poté vykazuje pouze malé zjevné opotřebení. Materiál je hlavní součástí kvalitní konstrukce. Samotný stůl bude stejně dobrý jako jeho truhlář.

Nejlepší jídelní stůl tedy bude ten, který je pevně postavený, zapadá do konceptu prostoru a má styl, který budete roky milovat. Ke vhodnému výběru byste měli vzít v úvahu několik klíčových faktorů.

Přemýšlejte o tom, jaké by bylo sedět u jednoho z těchto stolů, zda to bude dlouhodobě pohodlné, a prohlédněte si je také důkladně, zda jeví známky opotřebení. Hledejte škrábance, které mohou naznačovat, jak by stůl vydržel při vysoké zátěži u vás doma.

exkluzivní stůl z masivu ALA

Je také důležité, aby okolí stolu nebylo volné a postrádající nábytek nebo doplňky, které by nijak nebránily volnému pohybu. Čím více místa kolem stolu budete mít, tím bude řešení praktičtější a pohodlnější.

 

Představte si stolování s mnoha hosty, kteří se budou muset volně pohybovat, vstávat od stolu nebo pohybovat židlemi, aniž by při tom naráželi do okolního nábytku. 

Chcete-li prostor ideálně změřit, vemte v úvahu prostor, který jeden člověk potřebuje k pohodlnému stolování. Je důležité mít alespoň 40 cm vpředu a asi 50 nebo 60 cm po stranách. Tyto rozměry umožní pohodlný pohyb.

praktický a krásný stůl

Jako dlouholetý obyvatel bytu jsem zjistil, že „vizuální váha“ kusu nábytku může skutečně ovlivnit to, jak velký je v poměru k místnosti. Může se technicky hodit, ale bude se zdát obrovský, pokud jde o tmavý nebo objemný kus, nebo je naopak příliš blízko k jinému nábytku.

 

Výběr materiálu jídelního stolu může být obtížný. Musíte zvolit rovnováhu mezi snadnou péčí a svým osobním stylem. A kdybyste vybrali stůl, který nezapadá do obou kritérií, může vás koupě po čase zklamat. Tak jaký materiál zvolit, aby byl stůl kvalitní? Moje odpověď bude jednoznačně masivní dřevo.

 

Masivní dřevo je klasický materiál, které je odolný a snadno se opravuje. Borovice, akácie, mango a teak jsou oblíbené a levnější varianty. Masivní dřevo je nejoblíbenější, i když je často nejdražší. Dřevo se rozpíná a smršťuje teplem a vlhkostí a může vykazovat škrábance i opotřebení, ale jeho oprava je poměrně snadná.

stůl s kovovými nohami

Dýha/vzhled dřeva: 

Dřevěná dýha je často cenově dostupnější alternativou masivního dřeva. Má velmi tenkou vrstvu masivního dřeva (nebo materiálu potištěného tak, aby vypadal jako dřevo), která je přilepena k překližce nebo jinému dřevěnému jádru. 

Chcete-li zjistit jak je dýha kvalitní, poohlédněte se po označení interiéru (jádra) stolu. Výhodou je sušené tvrdé dřevo. Jedním ze způsobů, jak zjistit, že se jedná o levnější kus dýhy, je podívat se v obchodě pod stůl. Pokud je hotový pouze vnějšek, ale spodní část vypadá lacině a nedokončeně, výrobce snižuje náklady.

 

Proto je nejlepší upřednostňovat odolné materiály, jako je masivní dřevo. Zatímco vy, kteří se rozhodnete pro skleněné, kovové nebo lakované stoly, musíte nutně věnovat větší pozornost jejich údržbě.

stůl z masivního dřeva Noa

4. PŘIDAT ORIGINALITU

JAK PŘIDAT ORIGINALITU DO MÉHO DOMU?

Snadno! Umístěte do svého domova předměty hezky. A to nejen ty, které jsou užitečné, ale také krásné na pohled a v souladu s prostředím.

 

O čem to mluvíme? Mluvíme o knihovnách, konferenčních stolcích a stoličkách.

Myslete na to, když půjdete nakupovat!

KNIHOVNY

Jednoduchá, ale dobře tvarovaná knihovna je levný a efektivní způsob, jak přidat do místnosti něco navíc. Součástí našeho sortimentu je spousta knihoven, které jsou nádherné a SAPIENS je náš best seller.

Knihovny Sapiens vypadají jako sochařské věže, které naplněné knihami dokonale vynikají. Takže místo toho, abyste knihy schovávali někde v rohu, můžete knihovnu umístit proti tmavé zdi nejlépe tam, kde se také nachází čtecí koutek. 

kovová knihovna Sapiens
mobilní knihovna
designová knihovna Sapiens

Pokud nejsou obálky knih nijak atraktivní nebo sourodé, otočte je tak, abyste místo hřbetů viděli stranu se stránkami. Někteří lidé jsou jednoznačně proti, protože na první pohled nevidíte, o jakou knihu se vlastně jedná.

Ale hádejte, co! Je to váš domov, takže si můžete dělat, co chcete!

Knihy můžete také seskupit podle barev a vytvořit tak soudržný vzhled rychlým způsobem.

JAK SI VYBRAT KNIHOVNU: PRAKTICKÉ RADY

Jak si vybrat modulární knihovnu, prvek schopný silně charakterizovat nábytek?

Každý pokoj může být přizpůsoben a utvořen jedinečným stylem, stačí si vybrat ten správný kus nábytku. Moderní knihovny v obývacím pokoji, velké police v ložnici, designová knihovna ve studiu, garsonce nebo v kanceláři. Jak ale vědět, které z nich si vybrat?

Při výběru nejvhodnějšího a nejfunkčnějšího vybavení je důležité znát jeho umístění. Za tímto účelem se vám pokusíme dát jednoduchou a jasnou radu, která vám pomůže při výběru.

STUDIO NEBO GARSONIÉRA

Pokud žijete ve studiovém bytě či garsoniéře, volba může padnout na nástěnnou knihovnu, která bude použita jak na knihy tak jako stojan na televizi, nebo na sloupkové knihovny, které jsou elegantní a zasahují do prostoru.

Hledání prostorově úsporné knihovny, čisté a decentní, je vynikajícím kompromisem mezi stylem a funkčností. Pokud je garsonka velká, můžete knihovny použít jako oddíly, čímž se prostor stane více definovaným, aniž by došlo ke ztrátě elegance místa.

kovová knihovna bblos
vertikální knihovna Nardo
knihovna jako socha Davida

OBÝVACÍ POKOJ

Pro ty, kteří mají k dispozici obývací prostor, je výběr neomezený.

V obývacím pokoji je lepší zvolit decentní, ale elegantní knihovnu, která působí jako domácí knihovna a vylepšuje obývací prostor, ale zároveň je snadno implementovatelná, protože se časem pravděpodobně budou měnit i potřeby a nároky.

 

I když je výběr nábytku ve velkém prostoru volnější, využíváme každý roh racionálním způsobem, zabíráme stěny po celé jejich výšce nebo se rozhodujeme pro odvážnější řešení.

knihovna do obývacího pokoje MOOIE

LOŽNICE

Naproti tomu je ložnice, jejíž zařízení je nutné volit opatrně a střídmě, aby zbytečně nezatěžovalo prostor, kde odpočíváme.

Knihovna proto musí být jednoduchá a elegantní a musí být snadno použitelná pro různé účely (knihy, doplňky, šperky).

Pro ty, kteří milují místa pro odpočinek, je vynikající volbou bílá knihovna jako naše Nardo a Sapiens s moderním a atraktivním designem, který vyvolává pocit lehkosti, jenž vás bude doprovázet každou noc.

knihovna do obývacího pokoje hakkasan

KONFERENČNÍ STOLKY

Konferenční stolky jsou důležitým kusem nábytku v obývacím pokoji, a to natolik, že se sám může stát protagonistou nebo společnou hvězdou obývacího prostoru společně s pohovkou. Nákup si zaslouží reflexi. Nejprve si musíte ujasnit některé aspekty. Nyní vás možná zajímá, jak si vybrat konferenční stolek. Zde vám pomůžeme pochopit, co je pro váš domov nejvhodnější.

Prvním důležitým aspektem, který je třeba mít na paměti, je dostupný prostor. Chcete-li ušetřit více místa v obývacím pokoji, ať už chcete konferenční stolek vedle pohovky nebo uprostřed obývacího pokoje, doporučujeme hledat produkt zaobleného tvaru. Horní část je o něco menší, ale velmi elegantní, pokud má velký průměr. Konferenční stolek s obdélníkovým nebo čtvercovým tvarem, můžete zvážit, pokud chcete, aby byl vložen mezi dvě pohovky tváří v tvář nebo u pohovky rohového typu. Čtvercový stůl je však ve srovnání s obdélníkovým trochu objemnější.

Všechny konferenční stolky mají obvykle průměrnou výšku mezi 40 a 45 cm. Pravidlem je, aby měly alespoň o 2 nebo 3 cm méně, než je výška pohovky. Pokud jde o odkládací stolek vedle gauče, viz výšku područek. V tomto případě byste si tedy měli koupit odkládací stolek, který má stejnou výšku jako loketní opěrka.

Jak tedy vybrat správný konferenční stolek? Pokud nemáte jasnou představu, hledání by mohlo být extrémně obtížné a nevedlo by k žádným výsledkům.

kovové konferenční stolky AL

Trendem posledních let je umístění sady konferenčních stolků stejného modelu do středu obývacího pokoje nebo na jednu stranu pohovky, které mají různé velikosti. A pro odvážné se nabízí i kombinace různých barev.

Sklo, kov nebo dřevo? Každá domácnost potřebuje jiný materiál podle potřeb těch, kteří tam žijí. Jaké jsou tedy vaše potřeby? 

Pokud jsou ve vaší domácnosti děti, doporučujeme zvolit skleněnou desku. Kdyby se třeba rozlila sklenice s kolou, je snadnější na údržbu a na povrchu nezanechá skvrny. 

Dřevěná deska je vhodná pro ty, kteří dávají přednost teplému nábytku, což je přesným opakem kovové desky. Je také vhodná pro vybavení malých obývacích pokojů. Materiál konferenčního stolku je tedy spojen s našimi potřebami, ale pokud jde o barvu, ta je spojena s naším vkusem. 

Nestačí, že se to našim očím líbí, na konferenční stolek je třeba myslet ve vztahu k ostatním předmětům v obývacím pokoji, jako je pohovka a koberec. Teplé nebo studené barvy, důležité je, aby byl veškerý nábytek v harmonii. To neznamená, že je nutné vytvořit jednobarevnou místnost a že je kombinace různých barev zakázána.

kovové konferenční stolky TRIS
tkovové konferenční stolky FIL-DE-FER

STOLIČKY

Doma jako v baru.

Současné bytové zařízení čerpá ze světa lounge barů a hospod. „Vypůjčte si“ nábytek, který podporuje agregaci a veselí. Díky tomuto trendu se kuchyně staly jídelními ostrůvky nebo poloostrůvky s výhledem na obývací část. 

Moderní, vysoká a elegantní židle může být jistě tím správným doplňkem kuchyně vybavené vysoko umístěnou deskou, jako je bar. Správné sezení, díky němuž bude váš obývací pokoj „sociálním prostředím“.

Barová židle MARY

Při výběru vhodné stoličky je jistě důležité posoudit její estetiku, tj. tvary, barvy a materiály. Je důležité vybrat stoličky, jejichž styl odpovídá stylu vašeho prostředí. Níže vidíte několik možností.

Pak jsou tu také nízké stoličky, které jsou vynikající, protože zabírají málo místa, lze je přidat pod stůl, když máme mnoho hostů, a stoličky, které díky ikonické síle svého designu dotvářejí obývací nebo veřejný prostor s osobností.

dřevěná stolička HUG
kovová stolička IGLOO

5. OBRAZKY A ZRCADLA

Nic nekřičí tak nevkusně jako prázdné zdi.

Prázdných stěn se vyhněte úplně.

Pokud vám na stěnách vůbec nic nevisí a přemýšlíte, proč je daná místnost nějak ostrá, pak tam něco pověste!

Může jít o naprosto neuvěřitelně nápaditou volbu designu, jímž je třeba zavěšení jednoho uměleckého díla s ponecháním holého zbytku zdi. Ale pokud se touto cestou vydáte, ujistěte se, že je to úmyslné, a nebylo to pouhým momentálním nápadem.

Pokud nemůžete investovat do originálních uměleckých děl, pak jsou dobrým a (obvykle) ekonomickým způsobem tisky nebo plakáty.

6. ŽIDLE

Jak vybrat správnou jídelní židli: Váš komplexní průvodce správným uspořádáním!

Definujte svůj styl

Doporučujeme začít tím, že se rozhodnete, jaký pocit nebo styl chcete mít ve svém jídelním prostoru - náladový a luxusní, vzdušný a decentní, barevný a moderní nebo úplně jiný.

Nejjednodušší způsob, jak se rozhodnout pro styl, kterého chcete dosáhnout, je provést průzkum na Pinterestu, blozích o designu, listovat v časopisech a sbírat obrázky všeho, co na vás vyskočí. Mnoho z nás přitahuje široká škála stylů, takže je v pořádku, pokud obrázky, které jste nasbírali, nevypráví podobný příběh. Využijte naši radu a vytvořte si nástěnku nálady, abyste zúžili výběr a určili styl interiéru, ve kterém chcete pokračovat.

Jakmile znáte směr, kterým se chcete ubírat, všechny ostatní možnosti budou mnohem přímočařejší.

dřevěná židle MARY
plastová židle Venezia

Vyberte materiál

Velkým hlediskem je typ materiálu židle - čalouněná tkanina, dřevo, kov nebo akryl jsou nejběžnějšími možnostmi - a u každého existují klady a zápory.

Čalouněné židle často vytvářejí formálnější vzhled a mohou nabídnout větší pohodlí. Poskytují také příležitost představit barvu a vzor pro ty, kteří chtějí svůj jídelní prostor podtrhnout.

designová dřevěná židle ponti-969
designová dřevěná židle
dřevěná kuchyňská židle

Dřevěné jídelní židle nabízí široké spektrum stylů - od tmavých a těžkých tradičních tvarů, až po minimalistické vzory v povrchových úpravách ze světlého dubu. Bez ohledu na styl a povrchovou úpravu jsou dřevěné jídelní židle obecně nenáročné na údržbu. Další věc, kterou je třeba zvážit před nákupem dřevěných jídelních židlí, jsou další dřevěné povrchové úpravy ve vašem jídelním prostoru - pokud máte dřevěné podlahy nebo jiný dřevěný nábytek, musíte přemýšlet o tom, jak spolu budou různé tóny souznít.

skládací dřevěná židle paso-doble
designová dřevěná židle

Kovové jídelní židle jsou běžně k vidění v exteriéru, ale existuje trend přinášet je i do interiéru. Jedná se pravděpodobně o židle s nejjednodušší údržbou ze všech možných.

kovová židle Giulia
kovová židle Byron

Akrylové nebo plastové jídelní židle jsou oblíbené, protože nabízejí pohodlí a styl za skvělou cenu a jsou nenáročné na údržbu. Můžete také najít plastové jídelní židle s dřevěnými nohami, takže získáte výhodu plast v kombinaci teplého dřeva.

Dalším materiálem je ratan nebo proutí, které nabízí texturu a pohodlí. Ratanové  židle jsou vhodné pro venkovní použití. 

ratanová židle Giuly
stohovatelná plastová židle

Další věci, které je třeba zvážit

Je samozřejmé, že kvalita židle je důležitá - zejména pokud hledáte kousky, které vydrží dlouho (ukončeme tuto éru jednorázového nábytku). Jídelní židle lze vyzkoušet s váhou, kterou musí nést. Tak se ujistíte, že si koupíte konstrukčně stabilní kus.

Rozhodování o jídelní židli s područkami nebo bez nich je další proměnná. Je to osobní volba, zda područky chcete mít nebo ne. A dokonce si to můžete nakombinovat tak, že budete mít jídelní židle s područkami v čele stolu a židle bez područek po stranách. Jídelní židle bez područek zabírají méně místa kolem stolu a méně vizuálního prostoru (pro ty z vás, kteří mají malé jídelní prostory a chtějí vytvořit iluzi prostoru). 

7. DOBRÁ ATMOSFÉRA LÁSKA A POHOSTINNOST

K vytvoření příjemného domova nesmí chybět dobrá atmosféra, láska a pohostinnost.

Pro vytvoření dobré atmosféry je určitě velmi důležitý nábytek, barvy, světla a všechny výše uvedené věci.

Abyste mohli nabídnout správnou pohostinnost, musíte mít pěkný stůl, pěkné a pohodlné židle, příjemnou skupinu přátel a nemůže chybět ani dobré víno! Jedna láhev rozhodně nestačí. Takže vám nyní poradím, kde je uchovat. Třeba v naší knihovně vín „ libreria del vino“, nebo naší Convivium, elegantním a dokonalém kusu nábytku k podávání vína při perfektní teplotě.

knihovna vína
knihovna vína
skříňka na víno

Pak zbývá jen popřát vám zdraví, Salute!

A nezapomeňte na lásku. Tu potřebujete ve všem, co děláte!

Painted Heart

Raffaele Savron

CEO bvd Bella Vita Design

bottom of page