top of page

Gio Ponti

gio-ponti.jpg
abito-stampato.jpg
ponti-969.jpg

Židle 940 je designem jednoho z nejvlivnějších architektů XX. Století, Gio Pontiho. Gio Ponti byl aktivní v různých oborech, od architektury po průmyslový design, umění a vydavatelství jako zakladatel slavných časopisů. Pomohl vytvořit mezinárodní reputaci Itálie jako centra kreativity a geniality.

"Minulost neexistuje, vše probíhá současně; v naší kultuře existuje pouze přítomnost, kde vytváříme reprezentaci minulosti a předpovídáme budoucnost. “ (Gio Ponti)

Ve 30. letech je jeho tvorba stále hluboce ovlivněna klasicismem, ale již vyjadřuje prvky a napětí modernismu. Křeslo Ponti 940, poslední verze modelu, který byl uveden na trh v roce 1933, je příkladem: rozšířené a ohnuté nohy, zakřivené opěradlo a sedadlo připomínají klasické harmonie zachované čistými liniemi, aniž by cokoli zdobily. Sofistikovaný detail zadní drážky ze dřeva, díky kterému je jedinečné zakončení nohou směrem dolů, stejně jako znamení zúžení směrem nahoru až k minimu nezbytnému pro spojení opěradla. Klasická elegance a moderní jednoduchost.

PROROCTVÍ O BARVĚ: všechno bude velmi barevné. (z „Amate l’architettura“, „Láska k architektuře“, kapitola „Proroctví“, Gio Ponti, strana 210).

bottom of page