top of page

Jasper Morrison

jasper-morrison.jpg

Jasper Morrison se narodil v Londýně v roce 1959 a absolvoval design na Kingston Polytechnic v roce 1982. Poté navštěvoval Royal College of Art pro postgraduální studium, které zahrnovalo rok na berlínské umělecké škole HdK. V roce 1986 založil kancelář pro design v Londýně. Prosadil se dvěma instalacemi: Reuters News Center v Documenta 8 v Kasselu v roce 1987 a Some New Items for the Home, Part I, v DAAD Gallery v Berlíně jako součást berlínského designu Werkstadt v roce 1988. V roce 1989 zahájil spolupráci s Vitrou na výstavě Some New Items for the Home, Part II na milánském veletrhu nábytku. Pokračoval v tvorbě Utilism International s Andreasem Brandolinim a Axelem Kufusem, poskytující výstavní design a urbanistické služby. V roce 1994 zahájil Jasper konzultaci s hannoverským dopravním úřadem Üstra a navrhl přístřešek pro autobusy a poté novou hannoverskou tramvaj. V tomto období byly zahájeny další spolupráce s projekty pro italské společnosti Alessi, Flos a Magis a německého výrobce porcelánu Rosenthal.

 

V roce 2000 pracoval na projektu společnosti Rowenta, jehož cílem bylo navrhnout sadu kuchyňských spotřebičů a zahájil konzultace se společnostmi Muji, Samsung, Ideal Standard a Established & Sons. V roce 2006 spolupracoval s japonským designérem Naotem Fukasawou na výstavě Super Normal v Axis Gallery v Tokiu. Od roku 2010 spolupracuje se španělskými společnostmi Camper, Kettal a Andreu World a americkými společnostmi Maharam a Emeco. Je uměleckým ředitelem švýcarské elektronické společnosti Punkt. V roce 2014 navrhl nábytek pro rozšíření  Tate Modern, více než deset let poté, co pracoval na otevření muzea s architekty Herzog & de Meuron.

V roce 2015 byla v belgickém Grand-Hornu zahájena retrospektivní výstava doprovázená novou monografií Kniha věcí. Jasper Morrison je od roku 2001 královským designérem pro průmysl. Jasper Morrison Ltd má v současné době kanceláře v Londýně, Tokiu a Paříži.

bottom of page